15 lat minęło jak jeden dzień….

!5 lecieTak, tak to już 15 lat działamy na rzecz osób z niepełnosprawnościami psychicznymi, a także wspieramy ich rodziny, pomagając im stawić czoła problemom zdrowotnym, zawodowym i społecznym.

Taka okrągła rocznica wymagała uczczenia i pokazania światu, iż ciągle jesteśmy i spełniamy swoje zadania. Dlatego też 11 października 2019 roku, w restauracji „Anużwidelec”, odbyła się uroczystość, w czasie której przedstawiliśmy zebranym osobom nasze Stowarzyszenie. Uroczystość, poprzedzona długotrwałymi przygotowaniami, połączona była z obchodem Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, przypadającego na dzień 10 października.

Na spotkanie przybyli także przedstawiciele urzędów i zaprzyjaźnionych instytucji. Była wśród nich pani dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta, reprezentantka Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, pani dyrektor Domu Pomocy Społecznej, pani kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy, pani rzecznik praw pacjenta. Zawitała także pani prof. Jackowska, która wspólnie z Ś.P. panią Anią Hortyńską i Ś.P. panią Joanną Łącką, założyła Stowarzyszenie „Więź”.

Uroczystość „uroczyście” otworzyła pani prezes Maria Makulska-Kapuścińska. Na wstępie powitała zgromadzonych gości. Goście, jak na wdzięcznych członków przystało, gorąco podziękowali pani Marioli za cały jej trud i poświęcenie jakie towarzyszy jej ogromnej pracy na rzecz potrzebujących. Wręczyli jej też skromny prezent, aby ten dzień na zawsze pozostał w jej pamięci.

Pani prezes zauważyła, iż „nikt nie jest samotną wyspą”, co oznacza, że w jej trudzie pomagają jej bardzo aktywni członkowie zarządu a także zwykli członkowie Stowarzyszenia. Każdy z nich dołożył swoją cegiełkę do osiągnięć ,jakie ma na swoim koncie „Więź”.

Wystąpiła też pani Wanda, przyrównując „Więź” do pociągu, który od 2004 roku po dzień dzisiejszy ciągnie coraz więcej wagoników.  Oby tych wagoników z każdym rokiem przybywało coraz więcej.

Po takim wzruszającym wstępie przyszła kolej na dalsze punkty programu. Mariusz K. przedstawił zgromadzonym gościom, swoje wiersze. Jeden z nich napisany specjalnie na 15-lecie Stowarzyszenia.

Uroczystość uświetnili swoim występem artyści: znany iluzjonista Tomasz Kasprzak oraz sławna śpiewaczka Maria Radoszewska.

Po obejrzeniu wspaniałego występu pana Tomasza i wysłuchaniu pięknego śpiewu pani Radoszewskiej goście mieli czas na skosztowanie smakołyków, jakie wspólnymi siłami przygotowali członkowie i przyjaciele. Stół uginał się od sałatek, mięs, przekąsek i ciast, a do tego można było skosztować znakomitej zupy dyniowej.

W trakcie zgromadzenia podziwiać można było też obrazy namalowane przez niepełnosprawnych członków, a które wyeksponowane były na Sali.

Pod koniec spotkania wygłosił prelekcję zaprzyjaźniony psycholog Jakub Piekarski, przedstawiając słuchaczom problematykę zdrowia psychicznego u dzieci.

Na koniec chcielibyśmy pogratulować wszystkim członkom „Więzi” za to, że przeszli tak długą drogę, wzajemnie się wspierając i nie poddając się przeciwnościom losu. A nasza kochana pani prezes Mariola niech będzie z nami jak najdłużej, nigdy o nas nie zapominając.