Czy wyleczenie schizofrenii jest w ogóle możliwe – wykład na Arkońskiej

205219 maja 2018 r. odbył się wykład „Przyszłość leczenia schizofrenii” przygotowany i prowadzony przez Krzysztofa Peć, właściciela i założyciela firmy Brainshop. Firmy zajmującej się problematyką mózgu, jego rozwojem, działaniem oraz produktami poprawiającymi jego funkcjonowanie. Wykład miał miejsce w siedzibie Stowarzyszenia „Więź” i skierowany był do jego członków i sympatyków.

Czy schizofrenia może być całkowicie uleczalna, jakie są trendy w leczeniu tej choroby w przyszłości? Na te pytania odpowiadał wykładowca.

Od 20 lat przemysł farmaceutyczny nie wynalazł nowych leków, a te które mamy obecnie, działają głownie na objawy pozytywne choroby. Prowadzone są jednak badania naukowe, które dają nadzieję iż w niedalekiej przyszłości pojawią się leki, które również będą leczyły objawy negatywne i kognitywne, oraz bez objawów ubocznych, znacznie poprawiając funkcjonowanie osób chorujących na schizofrenię. Trendami w terapii są przede wszystkim stosowanie leków długodziałających, spersonalizowanie opieki psychiatrycznej nad pacjentem, oraz wdrażanie nowatorskich metod leczenia. Nowością jest np. wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości, badania nad przeszczepem komórek macierzystych.

Słuchacze obejrzeli dwa krótkie filmiki przedstawiające wypowiedzi naukowców o przyszłości psychiatrii. Na koniec wykładu rozgorzała dyskusja nad stygmatyzacją osób po kryzysach psychicznych.  Lepsze leki, poprawiające funkcjonowanie pacjentów, dają nadzieję, iż zrozumienie społeczeństwa dla tej grupy chorych będzie większe. Postrzegane będą jako osoby z dodatkiem chorobowym a nie „schizofrenicy”.

Wykład był bardzo ciekawy i spodobał się uczestnikom. Dziękujemy panu Krzysztofowi i mamy nadzieję, iż jeszcze u nas zagości z równie interesującym spojrzeniem na nasze problemy.