Dni Morza 2016

Dni MorzaSzczecin, kolejny już raz, przez cały czerwcowy weekend 10.06 – 11.06 był żeglarską stolicą Polski i Europy. Przez trzy dni przez teren imprezy przewinęło się 125 tysięcy osób.

Największymi gwiazdami Dni Morza były oczywiście żaglowce. Przy szczecińskich nabrzeżach zobaczyć można było m.in. słynną Nao Victorię – wierną replikę XI-wiecznego okrętu Magellana, HMS Falken – okręt szwedzkiej królewskiej marynarki wojennej, czy drugi co do wielkości żaglowiec pływający pod polską banderą – Fryderyk Chopin. Nie zabrakło także naszego stałego gościa – ponad 100-metrowego Daru Młodzieży, który stanął u stóp reprezentacyjnych Wałów Chrobrego. Chwilę po zacumowaniu jednostki zostały udostępnione zwiedzającym. Chętni mieli również okazję skorzystać z rejsów po Odrze i przez chwilę poczuć klimat morskiej przygody.

Przygotowane zostały również dwa wesołe miasteczka. Jazda elektrycznymi samochodzikami, kolejką górską, największą w Europie mobilną kolejką wodną czy wizyta w domu strachów z całą pewnością były gwarancją niezapomnianych wrażeń.

Szanty oraz muzyka folkowa towarzyszyły mieszkańcom i turystom. Na specjalnie przygotowanej scenie na okręcie marynarki wojennej ORP Toruń usłyszeć można było takich wykonawców jak Dair, Bubliczki oraz Stonehenge. Z kolei na Łasztowni rozbrzmiały szantowo-folkowe rytmy w wykonaniu takich wykonawców jak: Stary Szmugler czy CHANGO. Klimatycznie było także w strefie chillout, która znajdowała się przy Porcie Jachtowym na Wyspie Grodzkiej.

W piątkowy i sobotni wieczór scena główna grała pod szyldem „VOX Tour – Dni Morza – Szczecin na żywo 2016”. Jako pierwsi wystąpili muzycy z zespołu Golden Life, którzy zagrali takie hity jak Ptak i drzewo, Helikoter czy Dobra, dobra, dobra. Zaraz po Golden Life na scenę wyszedł zespół Alphaville. Już po chwili z głośników dało się słyszeć takie hity jak Forever Young czy Big in Japan. Publiczność zgromadzona pod sceną dała się w całości porwać muzycznym rytmom lat 80 tych.

Kolejnego dnia na scenie zaprezentowali się Anna Cyzon, Agata Dziermagowska, Patryk Kumór, Wanda i Banda, Róże Europy, Rezerwat i Big Day.

W sobotę, tuż po godzinie 23 rozpoczął się stały punkt programu, na który tysiące szczecinian specjalnie wyszło z domów. Tradycyjnie był to pokaz sztucznych ogni. W niebo, z Wyspy Grodzkiej, wystrzelono 5 ton materiału pirotechnicznego.

Członkowie Stowarzyszenia „Więź”, w sobotnie popołudnie, również udali się na Wały Chrobrego aby razem z mieszkańcami Szczecina świętować Dni Morza. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie statku Nao Victorii, na którym podziwiali konstrukcje przypominające te sprzed 500 lat.

Potem było oczywiście spacer wzdłuż Wałów Chrobrego i posmakowanie specjałów serwowanych na stoiskach.

Na koniec członkowie udali się do restauracji aby wspólnie zjeść małe co nieco i podzielić się wrażeniami z wycieczki.