Jak pozbyć się nałogów? – Wykłady na Arkońskiej

Zakaz palenia papierosówKażdy z nas ma jakieś nałogi tylko często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Mogą one dotyczyć najdziwniejszych uzależnień i tych dotyczących życia codziennego, np. objadania się czy zakupoholizmu. Problemem tym zajęła się Animator Kultury i Czasu Wolnego Paula Michalska na wykładzie zorganizowanym w Stowarzyszeniu „Więź” 23 marca 2018 r. Temat „Jak pozbyć się nałogów” został w sposób kompleksowy przez nią opracowany i przedstawiony. Zaczęła od definicji nałogu, czyli silnego pragnienia wykonywania określonej czynności. Coraz częściej sięgamy po używki aż w końcu nie możemy przestać. Skutkuje to wyniszczeniem zdrowia i zmniejszeniem kontaktów z ludźmi.

Paula omówiła słuchaczom różnego rodzaju uzależnienia od tych najpoważniejszych – narkotykowych i alkoholowych, do tych dotyczących życia codziennego – Internet, gry komputerowe, itd. W trakcie wykładu widzowie obejrzeli krótkie filmy o uzależnieniu. Najwięcej kontrowersji wzbudził filmik o 10 najdziwniejszych używkach świata.

W drugiej części wykładu pani Animator radziła zgromadzonym gościom jak pozbyć się męczących nałogów i jak sobie radzić z uzależnieniami. Nie jest to prosta sprawa, ale wystarczy podjąć decyzję i dążyć do końca postanowienia małymi kroczkami. Zadbać o swoje myśli i obraz siebie, zapanować nad światem zewnętrznym i doprowadzić do wolności osobistej.

Na koniec spotkania uczestnicy dostali kartki z pytaniami dotyczącymi ich problemów z nałogami. Okazało się, że ich najczęstsze problemy dotyczyły podjadania, uzależnienia od słodyczy oraz nikotyny. Jak sobie z tym radzić – ograniczyć i jeszcze raz ograniczyć używki, stosować też nagrody. Wyjechać w ciekawą podróż lub pójść na obiad do dobrej restauracji.

Wykład bardzo się spodobał gościom, wspólnie stwierdzili, iż temat został opracowany nie tylko ciekawie, ale też uzyskali się wiele pożytecznych informacji. Dziękujemy Pauli za kolejną, dobrą prezentację.