Na Gotyckim Szlaku – muzyka w zabytkach Pomorza Zachodniego – Kołbacz 15 08 2015 r

Na Gotyckim Szlaku

 

VI Letni Festiwal Wędrowny, zorganizowany przez Fundację Akademia Muzyki Dawnej, obejmował m. in. wyjazd do Kołbacza, do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Program obejmował piknik historyczny, program turystyczny, oraz koncert „Między Wschodem a Zachodem”. Wzięli w nim też udział członkowie Stowarzyszenia „Więź”.

Na początku przygody z historią tego regionu można było obejrzeć zorganizowane przez Bractwo Maltańskie pokazy starodawnych walk, namioty stylizowane na lata starożytne. Kto był głodny mógł posilić się smakowitym chlebem z domowym smalcem lub skosztować znakomitych wypieków miejscowych gospodyń.

Program turystyczny obejmował zwiedzanie dawnego opactwa cystersów w Kołbaczu, któremu Prezydent RP nadał w 2014 roku tytuł Pomnika Historii. Pod kierunkiem członków stowarzyszenia Spichlerz Sztuki można było zwiedzić kościół, dom konwersów, wirydarz i dom opata. Pani dr inż. arch. Olga Sietnicka z Akademii Sztuki opowiedziała o dawnych ogrodach klasztornych, ich symbolice i roli dla życia klasztoru. Na zakończenie, w Galerii Cysterskiej, w dawnym spichlerzu, obejrzano wystawę – „Życie w kolektywie, PRL, PGR, Agromiasto”.

Koncert „Między Wschodem a Zachodem” zaprezentowała grupa wokalna Szczecin Vocal Project. W programie były utwory XVI i XVII wiecznych kompozytorów polskich, ukraińskich i niemieckich. Grupie wokalnej przygrywała na klawesynie pani Urszula Stawicka.

Koncert bardzo się widzom spodobał, którzy gromkimi brawami domagali się bisu. Członkowie Stowarzyszenia „Więź” również byli zachwyceni występem, a także organizacją całej wycieczki. Jest to już druga edycja festiwalu, w której członkowie „Więzi” wzięli udział i serdecznie dziękują Fundacji za zaproszenie.