„Węgierska rapsodia” – Sandor Javorkai i Baltic Neopolis Orchestra.

Orkiestra na występie“Węgierską rapsodią” Trafostacja Sztuki zainaugurowała nowy sezon 2016/2017. Z tej okazji odbył się tam koncert w wykonaniu Baltic Neopolis Orchestra z Sandorem Javorkai jako solistą, w dniu 24 września 2016 r. Uczestniczyli w nim również członkowie Stowarzyszenia „Więź”.

W sali Trafostacji zabrzmiała muzyka wybitnych kompozytorów węgierskich, w tym prawykonanie napisanej specjalnie na tę okazję Węgierskiej rapsodii nr 2 na skrzypce i orkiestrę smyczkową autorstwa Laszlo Dubrovaja. Kompozytor ten, związany już ze Szczecinem, zaszczycił swoją obecnością sobotni koncert. Solista, wybitny węgierski skrzypek również jest znany szczecinianom.Widzowie

Orkiestra wraz z solistą wykonała wirtuozowskie utwory momentami skoczne jak węgierski czardasz, a chwilami porywające lirycznymi nutkami o miłości. Słuchacze z zachwytem wysłuchali wszystkich utworów i nie pozwolili bez bisów odejść wykonawcom ze sceny. Pan Sandor Javorkai dał na bis popis swojego kunsztu muzycznego i wykonał utwór, w którym słychać było różnorodny śpiew ptaków, on po prostu bawił się instrumentem.