„Zdrowie psychiczne NA TAK” festyn z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.

Jabłko10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego i z tej okazji w dniu 9 października 2016 r. zorganizowano festyn dla mieszkańców Szczecina i Polic. Festyn „Zdrowie psychiczne NA TAK” wspólnymi siłami przygotowali pracownicy i członkowie Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Mniejszych Szans „Więź”, Stowarzyszenia Na Rzecz Harmonii Społecznej, Stowarzyszenia SOS Dla Rodziny, oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Policach. Odbył się on w Policach a jego celem było zaprezentowanie okolicznym mieszkańcom organizacji działających na rzecz osób po kryzysach psychicznych oraz zagadnień związanych ze zdrowiem psychicznym. Program był bardzo bogaty i miał na celu oprócz edukacji również dobrą zabawę. Odbyły się występy Polickiego Chóru Kameralnego Post -Scriptum, trenerki tańca brzucha, zespołu wokalnego „Gospel” i zespołu pieśni ludowej „Balbinki”. Do tańca przez cały czas, w przerwach występów, przygrywał zespół muzyczny. Uczestnicy zabawy mogli też obejrzeć wspaniały występ pary tanecznej ze Szkoły Tańca „Astra”.

Problematykę zdrowia psychicznego oraz jak zadbać o jego stan przedstawiła, w krótkiej prelekcji, psychoterapeutka Pola Szarwiło-Węgielska.

Mimo trudnej pogody, gdyż słońce momentami przegrywało z deszczem, frekwencja na imprezie była duża. Mieszkańcy włączali się do wspólnej zabawy i z zainteresowaniem obejrzeli występy artystyczne. Rozgrzać można się było nie tylko przy tańcu do skocznej muzyki ale także smakowitą i gorącą zupą, jaką serwowali pracownicy restauracji „Ogród Włoski”.

Nie zapomniano też o najmłodszych uczestnikach wydarzenia gdyż mogli oni wziąć udział w zabawach ruchowych, warsztatach plastycznych oraz pomalować sobie buźki przez koleżankę Małgosię.

Stowarzyszenie „Więź”, tak jak inne stowarzyszenia zaprezentowało w trakcie festynu swoją działalność i rozdawało ulotki informacyjne na zorganizowanym tam stanowisku.

Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli za zaangażowanie i pomoc przy przyszykowaniu festynu. Dzięki nim impreza była bardzo udana i spełniła swoją rolę edukacyjno – rekreacyjną.

Po festynie, w restauracji „Ogród Włoski” odbył się panel dyskusyjny na temat kondycji psychiatrii polskiej. Przedstawili tam swoją drogę do zdrowienia członkowie stowarzyszenia „Więź”, uświadamiając pracownikom urzędów i socjalnym, że są oni żywymi przykładami jak ważną rolę w leczeniu psychiatrycznym odgrywa rehabilitacja psycho-społeczna.

W trakcie dyskusji padły gorzkie słowa żalu pod adresem lecznictwa psychiatrycznego, oraz opowiedziano o niejednokrotnie tragicznej sytuacji osób chorujących psychicznie. Ustalono dalsze cele dla działalności stowarzyszeń, które pracują na rzecz poprawy życia i zdrowia osób po kryzysach psychicznych.

 

 

 

Zadanie współfinansowane z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego i budżetu Gminy Miasto Szczecin.

Logo Urzędu MarszałkowskiegoLogo Urzędu Miasta