Sto Flag na Sto lat

sto flag na sto latW Szczecinie, na placu Solidarności, w dniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na wysokich na sześć metrów masztach załopotało sto pełnowymiarowych flag. Flag niezwykłych – osobistych proporców, stworzonych przez setkę szczecinian podczas kilkutygodniowego cyklu spotkań. Te własne osobiste flagi, na których pokazali siebie, swoje przekonania, osiągnięcia, albo… marzenia. Emanują niespotykaną pomysłowością, odwagą, ale też oryginalnymi formami i pełną paletą barw.

Ze strony Stowarzyszenia „Więź” w projekcie wzięła udział Bożenka, która tak pisze o swoim pomyśle:

„Jestem członkinią zarządu Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Mniejszych Szans „Więź”. Dokładam starań, by ludzie „zdrowi” psychicznie posiadali wiedzę o schorzeniach psychicznych. By zdawali sobie sprawę, że osoby dotknięte chorobą psychiczną nie mają nic wspólnego z wariatami latającymi z siekierą. By widzieli w nich ludzi walczących z chorobą. Uważam, że brak wiedzy powoduje strach i wykluczenie, natomiast świadomość prowadzi do akceptacji i zrozumienia.”

Ponadto swoją flagę stworzył inny członek zarządu Maciej K., był to motyw bardziej osobisty.

Projekt stworzony przez niezależny zespół animatorów, przy współpracy Domu Kultury 13 Muz oraz Muzeum Narodowego w Szczecinie jest przedsięwzięciem obywatelskim. To oddolna inicjatywa, której celem jest nie tylko uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, ale przede wszystkim próba zwrócenia uwagi na rolę i istotę społeczeństwa, oraz jego roli w demokratycznym, wolnym kraju.