Wpływ diety i ruchu na różne sfery życia.

gimnastyka dzieci17 lutego 2018 roku w siedzibie Stowarzyszenia „Więź” odbył się kolejny wykład z cyklu „Wykłady na Arkońskiej”. Prezentację przygotowała i prowadziła Paulina Michalska Animator Kultury i Czasu Wolnego, a tematem był wpływ diety i ruchu na nasze zdrowie i samopoczucie.

Dieta, jako sposób odżywiania, powinna zawierać wszystkie składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nasz sposób odżywiania wpływa na wygląd i stan zdrowia. Paulina w swoim wykładzie omówiła problemy związane z dietą, co jeść aby być w dobrej formie, jakie pokarmy należy łączyć ze sobą, a jakie połączenia najlepiej unikać. Czy dieta może powodować choroby, jak niektóre pokarmy działają opiotycznie na mózg, a które powodują depresje. Uczestnicy obejrzeli tez krótkie filmy o dobrym odżywianiu.

Po krótkiej przerwie przyszła kolej na drugą część spotkania, w której wiodącą rolę pełnił ruch i aktywny styl życia. „Ruch to zdrowie” – to znane wszystkim powiedzenie znakomicie odzwierciedla znaczenie sportu w naszym życiu. Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na nasz mózg, poprawia sprawność i kondycję organizmu, dodaje energii i chęci do działania. Takie działanie ma Endomorfina wytwarzana w czasie wysiłku fizycznego, a zwana również hormonem szczęścia. O korzyściach sportu można by mówić w nieskończoność, ale należy pamiętać że powinien on też sprawiać przyjemność.

W trakcie spotkania odbyło się losowanie nagrody niespodzianki, a szczęśliwym zwycięzcą został Tomek. Na koniec wykładu Paula poprosiła zebrane osoby o odpowiedzenie na kilka pytań związanych z dietą i ruchem i ich rolą w ich życiu. Najczęściej w odpowiedziach powtarzały się słowa opowiadające o dominacji złych nawyków żywieniowych, zbyt małej ilości ruchu i problemach z tym związanych. Wniosek z tego jest jeden, należy przestrzegać zaleceń wspomnianych w prelekcji Pauli. Dziękujemy więc Pani Animator za poświęcenie nam czasu i bardzo ciekawe przedstawienie tego tematu.